Strzyżenie psów wciąż jest zabiegiem mało popularnym, zwłaszcza wśród właścicieli kundelków, tymczasem nie tylko rasowe psy powinny być strzyżone. Potrzeba strzyżenia zależy głównie od rodzaju sierści psa, jak i względów estetycznych, higienicznych i zdrowotnych. Nie można zapominać, że są też rasy psów, których absolutnie strzyc się nie powinno. Bezwzględnie nie powinna być to fanaberia właściciela psa.
Strzyc, czy nie strzyc
Jeszcze niedawno salony groomerskie nie były tak popularne jak dziś, co nie znaczy, że wcześniej psów nie strzyżono. Faktycznie moda na strzyżenie psów w ostatnich latach się mocno rozwinęła i przybywa osób, które chcą ostrzyc swojego psa. Z powodzeniem można to zrobić samodzielnie, w warunkach domowych, nie jest ku temu potrzebny salon psiej urody. Jednak zanim zabierzemy się za strzyżenie psa warto zorientować się czy strzyżeniem pupilowi nie zrobimy krzywdy. Nie chodzi tu o to czy nie zatniemy psa maszynką czy nożyczkami ale o sam fakt strzyżenia sierści, która strzyżona być nie powinna.
Bezwzględnie należy strzyc psy o długiej sierści, która rośnie wzdłuż. Trudno nie zauważyć, że pies ma coraz dłuższą sierść, która mu nie wypada, nie wyciera się a rośnie na długość podobnie jak nasze włosy. Jeśli chodzi o psy z krótszą sierścią potrzeby strzyżenia nie ma. Ale oczywiście z uwagi na komfort i estetykę można co nieco sierść wymodelować strzygąc lub trymując ją w wybranych miejscach.
Polecamy: Kim jest i czym się zajmuje groomer?
Jakich psów strzyc się nie powinno
Psów posiadających dwie warstwy sierści nie należy strzyc. Dłuższa wierzchnia warstwa sierści służy ochronie, jest twardsza i zapewnia psu umaszczenie. Podszerstek to krótka sierść przypominająca puch, jest cienka i delikatna. Strzyżenie takiego psa nie tylko nie daje efektu estetycznego ale również negatywnie wpływa na termoregulację. Dlatego też jeśli decydujemy się na strzyżenie kundla czy psa rasowego z podszerstkiem warto przemyśleć wybór obszarów najbardziej tego potrzebujących i ograniczyć strzyżenie do minimum. Groomerzy sami nam odradzą taki zabieg, co najwyżej poradzą trymowanie.
Psy o podwójnej warstwie sierści posiadają jej stałą długość zatem strzyżenie staje się zbędne. Do takich ras należą labradory, owczarki niemieckie czy husky. Zwykle do ich pielęgnacji wystarcza kąpiel i dobre wyczesanie. Niestety strzyżeniem można psu zrobić krzywdę. Skrócenie sierści może spowodować jej deformację na przyszłość, jak też przysporzyć problemów ze skórą. Co więcej jak wcześniej wspomniano pies może mieć trudności z regulacją temperatury ciała co jest istotne zarówno w upalne dni jak też w mroźną pogodę, deszcz i wiatr.
Kiedy strzyżenie psów to konieczność?
Poza psami które nie powinny być strzyżone oraz psami, które mogą ale nie muszą być strzyżone istnieje szereg ras z włosem rosnącym na długość, u których strzyżenie jest konieczne. By pies nie miał kołtunów, zmechaconego włosa, nie posiadał pasożytów ani brudu powinien być okresowo strzyżony. Samo czesanie nie wystarczy. Takimi rasami psów są yorki, maltańczyki, teriery, pudle, sznaucery itd. Strzyżenie należy powtarzać w miarę potrzeby i upodobania, bowiem groomerzy oferują rozmaite fryzury dla psów. Zwykle wystarczająco jest przystrzyc psa co dwa do trzech miesięcy, czasem zabieg warto powtórzyć w okolicy łap, pyska i ogona. Zimą warto pieskowi zostawić dłuższy włos, zaś latem przystrzyc krócej. Dostępne maszynki do strzyżenia psów pozwalają na regulację długości poprzez odpowiednie nakładki, co ułatwia strzyżenie samodzielne. Warto jednak skorzystać z usług profesjonalnego groomera, przynajmniej od czasu do czasu.