Groomer

Kim jest i czym się zajmuje groomer?

Grooming od kilku lat przeżywa rozkwit. Salonów psiej urody przybywa nie tylko w dużych ośrodkach miejskich. Tym samym groomer stał się wyspecjalizowaną profesją oznaczającą osobę zajmującą się pielęgnacją zwierząt. W większości przypadków to po prostu psi fryzjer, jednak w skład usług, jakie świadczy groomer wchodzi także pielęgnacja pazurów, uzębienia, uszu a zabiegi pielęgnacyjne nie sprowadzają się tylko do sierści. Z usług groomera korzystają przede wszystkim rasowe psy, jednak nie tylko.

Groomer, czyli kto

Określenie groomer wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza pielęgnację, przygotowanie (groom). Zwierzęta wymagają wszechstronnej pielęgnacji, co za tym idzie zapotrzebowanie na groomerów jest bardzo duże. W odróżnieniu od weterynarza skupiającego się wyłącznie na zdrowiu, groomer dba o wygląd zwierzęcia, jego komfort, higienę. Z usług groomera korzystają przede wszystkim psy, ale nie tylko. Groomerzy obsługują także koty i konie. Z reguły groomer strzyże zwierzęta, czesze według zachcianek właściciela, ale z uwzględnieniem zasad zdrowej pielęgnacji. Strzyżenie może mieć charakter pielęgnacyjny lub też z myślą o udziale w konkursie, wystawie. Wizyty u groomera zalecane są co około 4 do 8 tygodni. Oprócz kąpieli w zwierzęcym salonie zdrowia i urody na czworonoga czeka czyszczenie uszu, piłowanie pazurów, polerowanie uzębienia, strzyżenie sierści lub jej trymowanie oraz szereg zabiegów mniejszej wagi. Wiele piesków uwielbia wizyty u groomera, są też i takie które są nieufne i kłopotliwe.

Z miłości do zwierząt

Podobnie jak z dziećmi trzeba umieć postępować i pracować, również groomer wymaga powołania do zawodu. Aby być dobrym groomerem należy kochać zwierzęta, mieć do nich dobre podejście. Nie jest to łatwe, a czasem nawet bywa niebezpieczne, gdyż zwierzę potrafi podrapać, ugryźć i utrudnić pracę, a na pewno wydłużyć czas zabiegu. Potrzeba groomingu wynika głównie z powodu trybu życia czworonogów domowych. Zwierzęta biegające po ogrodzie, podwórku często nie potrzebują pomocy w pielęgnacji, jednak rasowe pieski kanapowe owszem. Co więcej posiadanie pupila stało się bardzo popularne, tym samym klientów tego rodzaju usługi nie brakuje. Usługi groomerskie nie są zbyt drogie, ale też nie są zupełnie tanie. W zależności od rasy psa i rodzaju zabiegu możemy zostawić u groomera kilkadziesiąt złotych jak i kilkaset.

Zalety usług groomera

Praca groomera to praca ze zwierzętami. Zaletą w pracy groomera jest posiadanie licznych narzędzi ułatwiających wykonanie skomplikowanych zabiegów. W warunkach domowych trudno posiadać pełen wachlarz grzebyków, nożyczek, kosmetyków itp. Ponadto fryzjer dla psów zapewnia doświadczenie oraz sprawność w obchodzeniu się ze zwierzęciem. Podstawową usługą groomerską jest kąpiel czworonoga wraz z wysuszeniem i wyczesaniem martwej zniszczonej sierści. Często zachowanie zwierzęcia znacząco różni się podczas zabiegu u groomera od tego w domu. Nie umiejąc sobie poradzić z nerwowym psem warto wybrać się do groomera, gdzie ten sam pies może okazać się spokojny, zrelaksowany i podatny na zabiegi pielęgnacji. Nałożenie odzywki, kosmetyków upiększających, redukujących bakterie i nieprzyjemne zapachy zwierzęcia gwarantuje zadowolenie z wyglądu pupila. Oprócz pielęgnacji codziennej groomerzy zajmują się również przygotowywaniem zwierząt na wystawy, wówczas zadaniem groomera jest stworzenie w miarę trwałej i zjawiskowej fryzury.

W salonie i poza salonem

Wyposażenie salonu groomerskiego nie jest złożone, wystarczy odpowiednie miejsce o stabilnym podłożu i szafka narzędziowa z kompletem przyborów. Co za tym idzie przybywa groomerów mobilnych, którzy chętnie wykonują zabiegi pielęgnacyjne w domu klienta. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zwierząt, które czują się bardziej komfortowo i ufnie w znanym terenie. Niemniej podobnie jak w przypadku salonów fryzjerskich wielu właścicieli czworonogów woli skorzystanie ze stacjonarnego salonu piękności dla zwierząt.

Przewiń do góry