Trymowanie to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla psów. Poleca się go psom o gęstej sierści oraz zwierzętom o zniszczonym włosie. Dzięki trymowaniu można sierść usztywnić, wzmocnić i nadać jej zdrowego wyglądu. Nie zaleca się trymowania sierści rzadkiej, słabej, chyba, że jest to zabieg leczniczy mający na celu naturalne pobudzenie do zagęszczania się sierści.
Trymowanie, co warto wiedzieć
Przede wszystkim należy odróżnić trymowanie od wyczesywania nadmiaru sierści jak i strzyżenia. W przypadku wyczesywania usuwamy martwą sierść, która zalega psu za pomocą grzebienia, szczotki. Trymowanie to usuwanie mechaniczne nadmiaru sierści, która obrasta psa. Również pozbywamy się w ten sposób głównie sierści osłabionej, połamanej, martwej, suchej i zniszczonej. Sprzyja to higienie psa, jak też ogólnemu wyglądowi. Zabieg ten przyda się nie tylko psom rasowym, wystawowym, ale każdemu czworonogowi. Nie pochłania wiele czasu, a warto go zastosować. U małych psów wystarczy godzina trymowania, by nadać psu pięknego wyglądu. Podobnie jak przy strzyżeniu należy psa oswoić z zabiegiem i uważać, aby nie zrobić mu niechcąco krzywdy.
Niektóre rasy psów wymagają trymowania z natury, u innych psów jest to zabieg bardziej estetyczny, dla podniesienia komfortu psa i jego właściciela. Najczęściej trymowane są łapy z uwagi na to że najszybciej się brudzą. Im mniej sierści na łapach tym łatwiej jest je utrzymać w czystości. Oczywiście nie można z trymowaniem przesadzić, aby psu nie zaszkodzić. Usuwanie zbyt dużej ilości sierści może zaburzać sposoby termoregulacji u psa, jak też generować patologie skórne, podrażnienia czy bolesność.
Dla kanapowców
Trymowanie polecane jest dla psów mieszkających w domu, rzadko wychodzących na zewnątrz. Usuwanie nadmiaru sierści eliminuje problem wszędobylskiej sierści w domu, na kanapie, dywanie itp. Podszerstek przy regularnym trymowaniu jest rzadszy i nie wyciera się tak szybko co za tym idzie pies gubi mniej sierści. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy narzekają na sierść w domu. Zabieg trymowania dedykowany jest psom szorstkowłosym, aczkolwiek trymować można również kundelki o stosownym umaszczeniu.
Zaletą trymowania jest poprawa wybarwienia psa. Czasem bywa on po trymowaniu nie do poznania. Kolor umaszczenia staje się bardziej intensywny, zdecydowany, dzięki czemu pies ma szanse wyglądać estetyczniej. Ponadto ważną zaletą zabiegu jest fakt, iż trymować można zarówno u groomera jak i w domu, samodzielnie. Trymowanie należy systematycznie powtarzać. Co do zasady winno się trymować psa raz w miesiącu, raz na dwa miesiące, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i należy zaobserwować potrzebę trymowania po zachowaniu psa i ilości gubionej sierści. Psy aktywne, przebywające na zewnątrz samodzielnie pozbywają się nadmiaru podszerstka poprzez tarzanie się w piasku, trawie, tymczasem typowe kanapowce mają ku temu znacznie mniej okazji. Z tego względu wymagają wsparcia ze strony właściciela.
Polecamy: Kim jest i czym się zajmuje groomer?
Trymowanie a fryzura
W przeciwieństwie do wyczesywania trymowaniem modelujemy fryzurę psa. Robiąc to nieumiejętnie można zniekształcić psa i pozbawić go wyglądu. Teoretycznie trymowanie jest zabiegiem prostym i bezbolesnym dla psa. Trymerem, specjalnym nożykiem czesze się psa tak jak grzebieniem za włosem. W rzeczywistości efekty mogą być różne, w zależności od tego czy pies jest w tym czasie spokojny i czy dbamy o to aby trymowanie było jednostajne. Jeżeli nie wiemy jak się do niego zabrać warto odwiedzić groomera, który nas poinstruuje jak prawidłowo trymować naszego psa. Uważać należy na instruktaże internetowe, gdyż zupełnie inaczej trymuje się sznaucera, a inaczej pudla, jeszcze inaczej psy innej rasy i sierści.
Oprócz trymowania warto psa czesać na bieżąco, wówczas nie będzie wymagał trymowania zbyt często. Trymowanie zapobiega kołtunom, jak też daje miejsce na wzrost nowej sierści. Jeśli dostrzegamy, że pies samodzielnie się drapie i tym samym traci sierść, może być to znak ze wymaga trymowania.